Lenovo ThinkCentre M710 - recenzja, dane techniczne, czy warto?
Spis treści:
Co ważne, seria składa się z wielu zróżnicowanych konfiguracji, dzięki czemu dobór konkretnego rozwiązania okaże się znacznie prostszy. Zastosowane podzespoły mają zagwarantować wydajną pracę zarówno w standardowych programach biurowych, jak i tych nieco bardziej rozbudowanych.
Polecane komputery
Lenovo ThinkCentre M710 – dane techniczne oraz cena
Wspomniane konfiguracje korzystają z procesów Intela dwóch generacji (szóstej oraz siódmej) – zestawy różnią się także pod względem ilości pamięci RAM, a także rodzaju i pojemności dysku twardego.
Dane techniczne Lenovo ThinkCentre M710 (najmocniejsza konfiguracja)
- Procesor – Intel Core i7-7700
- Układ graficzny – jednostka zintegrowana
- Pamięć – DDR4-2400, 64 GB (maksymalnie 64 GB)
- Nośnik danych – do 1 TB HDD, do 512 GB SSD lub do 1 TB HDD + 256 GB SSD
- Porty – 2xUSB typu C, 4xUSB 3.0, 2xUSB 2.0, 1xVGA, 2xDisplayPort, gniazdo mikrofonowe, gniazdo słuchawkowe, 2xPS/2, 1xCOM, RJ-45, czytnik kart pamięci, 3 gniazda SATA
- Łączność – karta sieciowa 10/100/1000 Mb/s
- Gabaryty - wysokość: 36,6 cm, szerokość: 14,5 cm, głębokość: 29,27 cm, waga: 6,8 kg
- Rodzaj obudowy – Mini Towe, Small Form Factor lub Tiny
- Dodatki – napęd DVD-RW
- Zastosowanie – do domu, system operacyjny Windows 10 Pro
- Cena – od 1731 do 4409 zł
Lenovo ThinkCentre M710 – dostępne konfiguracje
Szeroki wybór panuje przede wszystkim w kategorii procesorów, ponieważ komputery M710 występują na rynku w wersjach z układami Intel Kaby Lake oraz Skylake.
Najmocniejszym procesorem jest bez wątpienia czterordzeniowy i ośmiowątkowy Intel Core i7-7700. Jego taktowanie w trybie bazowym wynosi 3600 MHz, jednak w trybie turbo może zostać ono podbite do poziomu 4200 MHz. Uzupełnieniem specyfikacji układu jest 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu (L3). Wszystko to gwarantuje niezwykle wydajną pracę we wszystkich programach biznesowych – zarówno tych podstawowych, jak i specjalistycznych.
Wydajną pracę zapewnią również dwa pozostałe układy siódmej generacji, choć ich osiągi będą o kilkanaście lub kilkadziesiąt procent niższe od modelu Intel Core i7. Mowa tu o czterordzeniowym i czterowątkowym procesorze Intel Core i7-7400 (taktowanie w przedziale od 3000 do 3500 MHz) oraz dwurdzeniowym i czterowątkowym modelu Intel Core i3-7100, którego taktowanie wynosi 3900 MHz. Wszystkie wymienione procesory wyróżniają się nie tylko przyzwoitym działaniem, ale również niskim poborem energii, co dla klientów biznesowych również ma znaczenie.
Na rynku znaleźć można także nieco starsze konfiguracje, w których procesor szóstej generacji. Mowa o układzie Intel Core i3-6100 – dysponuje on dwoma fizycznymi rdzeniami obsługującymi do czterech wątków, a jego taktowanie wynosi 3700 MHz. Komputery najtańsze pracują natomiast z użyciem układu Intel Pentium G4560 (dwa rdzenie, cztery wątki, taktowanie 3500 MHz).
Dobór konkretnego rozwiązania zależny jest od naszych potrzeb. Jeśli zależy nam na maksymalizacji osiągów, powinniśmy celować w komputery z procesorami Kaby Lake (najlepiej z modelem i7-7700). W sytuacji, gdy zestaw ma służyć do pracy podstawowej, wystarczające okażą się dwa ostatnie układy. Do tego wszystkiego należy dobrać pamięć RAM. Producent zdecydował się na wykorzystanie szybkich kości typu DDR4 – ich pojemność może wynieść od 4 do aż 64 GB.
Spory wybór czeka nas także w kategorii dysków twardych. Wybrać możemy 3 wersje – wyposażone w pojedynczy dysk HDD, w dysk SSD lub dwa dyski – HDD i SSD. Niestety, żaden komputer nie dysponuje dedykowaną kartą graficzną, dlatego, w razie potrzeby, konieczne okażą się jej dokupienie.
Lenovo ThinkCentre M710 – wygląd
Konfiguracje wchodzące w skład omawianej serii są zróżnicowane nie tylko pod względem sprzętowym, ale również konstrukcyjnym. Komputery mogą bowiem dysponować trzema różnymi obudowami. Są to konstrukcje o niewielkich wymiarach – Mini Tower, Small Form Factor oraz Tiny.
Każda obudowa wyróżnia się wysoką jakością wykonania, dzięki czemu użytkownicy nie muszą martwić się o prawidłową cyrkulację powietrza czy też odpowiednią wytrzymałość mechaniczną. Każda obudowa charakteryzuje się także eleganckim, biznesowym designem oraz rozbudowanym zestawem złączy.
Lenovo ThinkCentre M710 – wydajność
Mnogość wyboru różnych wersji konfiguracyjnych sprawia, że trudno zdecydować się na jeden model, najlepiej spełniający nasze wymagania i potrzeby. Jeśli zależy nam na najwyższej możliwej wydajności, powinniśmy celować w zestawy z procesorem Intel Core i7-7700.
To on bowiem gwarantuje najwyższe osiągi, co zresztą potwierdzają wyniki testów wydajnościowych, przeprowadzonych w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym układ ten uzyskał średnią na poziomie 178 punktów, a w trybie wielowątkowym aż 857 punktów. Są to więcej niż przyzwoite rezultaty. W zestawach z procesorami Intel Kaby Lake znajduje się również zintegrowana karta graficzna Intel HD Graphics 630. Ze względu na współdzieloną pamięć, jej wydajność nie jest specjalnie duża, jednak pozwoli na obsługę podstawowych programów graficznych. Poradzi sobie również z grami wyróżniającymi się niskimi wymaganiami sprzętowymi (np. The Sims 4, Diablo III, CS: GO).
Lenovo ThinkCentre M710 – wady i zalety
Prawdziwym atutem przedstawionej wyżej serii jest dostęp do wielu zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych. Dzięki temu możliwy jest wybór komputera pod względem osiągów oraz ceny. Większość zastosowanych podzespołów gwarantuje więcej niż przyzwoitą wydajność, co pozwala na stabilną obsługę wielu programów biznesowych.
Na plus należy zaliczyć także wysoką kulturę pracy komputerów, możliwość wyboru kilku wersji obudowy oraz rozbudowany zestaw złączy. Trochę szkodzą, że brak w zestawach dedykowanej karty graficznej, jednak zawsze można to zmienić na własną rękę.
Lenovo ThinkCentre M710 – podsumowanie, czy warto kupić?
Komputery ThinkCentre M710 okażą się bardzo dobrym wyborem dla małych, średnich, a także nieco większych firm. Powinny zadowolić także wszelkiej maści freelancerów, którzy poszukują sprawnego sprzętu domowego. Wszystko to sprawia, że seria jest godna polecenia.
Znajdziesz w Morele
Komputery Legion - Komputery Dell - Komputery MSI - Komputery HP - Fotele gamingowe
Komentarze (0)